הפסקת חשמל פתאומית ביפן, צע זכוכית עשוי להיות חסר עד השנה הבאה

- Dec 15, 2020-

מקורות בתקשורת הטייוואנית ציינו כי המפעל של יצרנית הכבשן היפני NEG בטאקאצוקי סבל מהתערבות חשמל בלתי צפויה במשך 5 שעות בערב ה-11 לחודש, וגרם נזק לכבשן נמס הזכוכית ולאבוס ההאכלה. קו הייצור צפוי להתחדש בעוד 4 חודשים.


דווח כי לאחר האירוע, NEG הודיעה בדחיפות ליוצרי פאנלים גדולים בסוף השבוע על ההשפעה של הפסקת החשמל על האספקה הבאה של מצעי זכוכית.


מובן כי צמח TAkatsuki NEG אחראי בעיקר על הייצור של מצעי זכוכית מתחת 8.5 דור. במהלך חמש השעות של הפסקת החשמל באזור הצמח, הטמפרטורה של קו הייצור ירדה והזכוכית דבקה באבוס ההזנה, שפגע בשלושה מצמחי הכבשן שלו ופגע בחמישה מהם. יש להחליף את שוקת כדי להמשיך בייצור. NEG מצפה כי היא יכולה למהר לתקן שני שוקת מאכיל כבר בינואר 2021. שלושת שוקת ההזנה הנותרת צפויה להיות מתוקנת בפברואר או במרץ. ההשפעה הכוללת עשויה להימשך עד 4 חודשים.


כיום, ספקים גלובליים גדולים של מצעי זכוכית TFT LCD כוללים קורנינג, בעוד חברות יפניות כוללות Asahi זכוכית, NEG, ו NHT. למרות שנתח השוק הוא פחות מ-20% ונתח האספקה אינו טוב כמו קורנינג ואסאהי גלאס, בסיס הלקוחות של NEG מכסה כמעט את כל יצרני הפאנלים, ובצע הזכוכית שלו יש מעמד בלתי מעורער של "אספקה שנייה". לאחר שדווח על הפסקת חשמל שלילית, מפעל פאנל שלח אנשים להבין את המצב. על פי ניתוח של סוכנות סקרי השוק, במהלך חידוש הייצור במפעל NEG Takatsuki, ההערכה היא כי אספקת מצע הזכוכית/חודש תצומצם ב-4 עד 5 מיליון מ"ר, שווה ערך לקיבולת של מפעל של 8.5 דור, ופער האספקה של מצע הזכוכית בשרשרת האספקה של הפאנלים יתרחב.


בשנים האחרונות, עם הפיתוח המהיר של מפעלי פאנלים יבשתיים, הרווחיות של היצרנים הגדולים שכבשו את צמרת התעשייה בשנים הראשונות נחלשה בדרך כלל, ואף עזבה את השוק בשל הפסדים כבדים. בספטמבר בשנה שעברה הכריזה הואינג, חברה בת של דאטונג, על פשיטת רגל. השנה, סמסונג הודיעה על נסיגתה משוק מסך LCD, ו CLP פנדה גם פשטה את הרגל וארגן מחדש את המכשירים שלה בשל שנים רצופות של הפסדים. הספקים המקוריים אמנם התפוגגו בזה אחר זה, אבל הביקוש בשוק לא ירד בגלל זה, וזו אחת הסיבות ליכולת הייצור ההדוקה.


בנוסף, מאז סוף 2019, חומרי ההתכוונויות של כלי הזכוכית כלפי מעלה. בתחילת 2020, בשל הצורך במניעת מגפות, הושעו מפעלים מקומיים וזרים. בנוסף, מפעל המזון מזכוכית ווהאן כבר לשים לייצור, אשר המשיך לספק מחסור, במיוחד זכוכית 10.5 דור. התעשייה צופה כי ההיצע ההדוק יימשך לתוך המחצית השנייה של השנה. בחודש יולי השנה, גורם בתעשייה דיווח על החדשות ל"מידע עסקי אלקטרוני בינלאומי" כי המגמה של מחירי מסך LCD היא ברורה מאוד. חלק מהיצרנים המקוריים התאימו את מחירי המפעלים לשעבר שלהם פעמים רבות, וחלק מהיצרנים אף התאימו את מחיריהם ביותר מ-20% בו זמנית.


במקביל, בשל התפרצות הצמיחה של "כלכלת הבית", הביקוש למחשבים אישיים, NBs ומוצרים אלקטרוניים אחרים ממשיך לגדול. כיום, קו הייצור של NEG ביפן הושפע מקווי הייצור של 8.5 דור, 7.5 דור, 6 דור ו-5 דורות של הזרם המרכזי בשל הפסקות חשמל. בתעשייה צופים כי האירוע יגדיל את הפער בטוב הזכוכית, והשפעת האירוע תימשך לפחות עד הרבעון הראשון של 2021.


על פי ניתוח בתעשייה, למרות שהרבעון הרביעי הוא עונת שיא מסורתית, הביקוש לפאנלים למוצרים אלקטרוניים הולך וגדל, וההיצע הנוכחי של ICs, מצעי זכוכית וקוטבים הוא בדרך כלל הדוק. עם זאת, הפסקת החשמל צפויה לא לגרום יותר מדי למחירי פאנל. תנודות, "במקרה הטוב, זה אפשרי כי שרשרת האספקה תתעכב עד הרבעון הראשון של 2021, וזה לעולם לא יהיה כמו IC (נחשול)." "לא מזמן, מפעל סאקאי של שארפ (SDP) חסם את קורנינג מל שנמכר מחדש למלקני הזכוכית של יצרנים סיניים ביבשת אפילו להשתמש אמצעים משפטיים כדי "לתפוס את הסחורה". ניתן לומר כי כאשר לוחות אזלו המלאי והמחירים עולים, איך הם יכולים לתפוס במהירות את קיבולת הייצור של שקוע הזכוכית בקרב ספקי הסחורות זכוכית מוגבלת? לשמור על ייצור הפאנלים זה האתגר הגדול ביותר העומד בפני מפעלי פאנלים".