ST זינוק בלתי נמנע במחיר הרכיב

- Dec 18, 2020-

2020 מגיעה לסיומה, והשנה הקסומה הזו תסתיים גם היא. עם זאת, ככל שהשנה החדשה מתקרבת, שוק הרכיבים מראה יותר ויותר התלהבות. אולי כדי שתהיה שנה טובה, יצרנים רבים הציעו להעלות מחירים. וסבב זה של עליות מחירים מגיע באלימות, ויש לו מגוון רחב של השפעות. מחומרי גלם ועד שבבים, ועד לאריזה, המחירים עלו באופן וולאטי.


רק לאחרונה, ST, ענקית בתעשיית המוליכים למחצה, פרסמה גם היא הודעת העלאת מחירים, והודיעה כי החל מה-1 בינואר 2021, מחיר כל המוצרים יעלה. הסיבה לעליית המחירים שניתנה על ידי ST היא כי בשל היצע לא מספיק של חומרי גלם, עלויות עולה ותנאים מסחריים מחמירים יותר, אבל הביקוש עדיין חזק, ST החליט להעלות את המחירים של כל קווי המוצרים. ברור, הגל של עליות מחירי רכיבים כבר סוער.


מחסור בוופלים וביקוש עולה הובילו למחסור ברכיבים ולעליות מחירים


אם לשפוט על פי שוק הרכיבים האחרון, בשל המחסור בוופלים בגודל 8 אינץ', סדרה של מוצרים כגון MCU, IC של הנהג, IC לניהול צריכת חשמל, MOSFET וכו' קיבלו את כל החדשות על עליות מחירים. אם לוקחים את ה-MCU של ST כדוגמה, שינויי מחיר בתקופה האחרונה מחושבים בעצם בשעות, ויש מחירים מרובים ביום אחד. כמה דגמי MCU נפוצים מאוד גדלו יותר משלוש פעמים, ותקופת המסירה גם החלה להאריך כ 30 שבועות. מישהו לעג לכך ש-MCU של ST עלה מהר יותר מאשר מחירי הדיור של שנג'ן.


טיאן ג'יפינג, סגן נשיא לשוק ופיתוח עסקי עבור Mouser Electronics Asia Pacific, אמר בראיון לחובבי אלקטרוניקה כי עם סוף 2020, תעשיית המוליכים למחצה גם הובילה לסיבוב חדש של "מחוץ לגאות במלאי". הסיבה העיקרית למחסור הנוכחי היא קיבולת לא מספקת במעלה הזרם והסתירה בין היצע לביקוש בתעשיות במורד הזרם.


בעידן שלאחר המגפה, התהליך המסחרי של 5G האיץ את תהליך הטרנספורמציה הדיגיטלית, אשר בתורו מקדם את הצמיחה המתמשכת של הביקוש בשוק למוצרי שבבים, וכתוצאה מכך לא מספיק כושר ייצור יציקה בתקופה האחרונה. זהו גם MCU האחרון, שבב ניהול צריכת חשמל, ושבב מנהל התקן תצוגה. המוליכים למחצה של MOSFET ומוצרים אחרים אזלו מהמלאי.,


כיום, בעיית הקיבולת ההדוקה בתעשיית המוליכים למחצה התפשטה לתעשיית הרכב, וגרמה לכמה מודולים חשובים שלא להיות מיוצרים. בשל ההיצע העולמי ההדוק של שבבי מוליכים למחצה, לא מן הנמנע שהמחסור בסחורות יעלה את המחירים. בניתוח הסופי, האספקה של רכיבים היא במחסור, אבל זו גם הזדמנות עבור יצרנים מקומיים שמוכנים.


טאנג פייטיאן, מנהל התפעול בקניון וואיאנג, אמר גם הוא לחובבי האלקטרוניקה כי שוק הרכיבים אכן סוער ב-2020. בנוסף למגפה ולגורמים פוליטיים בינלאומיים, שגרמו להיצע החומרים במעלה הזרם לטעות בהערכת השוק, הגורם החשוב ביותר הוא הביקוש החזק בשוק והייצור במורד הזרם. כתוצאה מההעברה, הבום המקומי של ייצור הליבה שיחק גם תפקיד בתדלוק הלהבות.


עם זאת, מנקודת המבט של שוק ההפצה, טאנג Peitian מאמין כי אם זה מפיץ או סוחר, זה מועיל יותר. מפיצים גדולים חייבים תחילה להגן על לקוחות גדולים, אשר בהכרח יקדמו את הביזור של ביקוש מסוף קטן, אשר יגדיל את ההזדמנויות עבור סוחרים ופלטפורמות מסחר אלקטרוני. עם זאת, אם סוחרים ופלטפורמות מסחר אלקטרוני יכולים לנצל חלק זה של ההזדמנות הוא גם מבחן של יכולות הערוץ שלהם. בדומה ל-Weiyang, Mouser, Digikey וכו', אשר נמכרים במקום, היתרונות של פלטפורמות הפצת קטלוג יהיו בולטים יותר.


לנוכח השוק של היום, ההצעה של Mouser Electronics היא שיצרנים במורד הזרם צריכים לתכנן ניהול סיכונים ארגוני מנקודת מבט ארוכת טווח, כגון גרב מראש בכל עת כדי להימנע או להקל על מחסור בחומרים הבאים, להבטיח יכולת ייצור מספקת ולשמור על הזמנות , ובחירת שותף אספקה אמין ושמירה על יחסים טובים איתו בתהליך הם גם גורם חשוב להבטחת הייצור והתפעול היציבים של החברה. בנוסף, יצרנים במורד הזרם צריכים לשים לב לתצפית של השוק, לבדוק דליפות על פי הביקוש בשוק, לגבש תוכניות מחקר וייצור יעיל, ולעצב תחרותיות שוק טובה.